Menu rozwijane

16 września 2022

W 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim Prezydent RP, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda wziął udział w uroczystości zatwierdzenia umów na dostawę dla Sił Zbrojnych RP koreańskich lekkich samolotów bojowych FA–50.

Umowy podpisał Wicepremier, Szef MON Mariusz Błaszczak.

– To niezwykle ważny moment w dziejach polskich Sił Zbrojnych – mówił Prezydent, podkreślając, że dzisiejszy dzień w symboliczny sposób wyznacza początek końca obecności postsowieckich samolotów myśliwskich w naszej przestrzeni powietrznej, w dyspozycji naszej armii.

Andrzej Duda wskazywał, że będziemy mieli w polskich siłach powietrznych pełną specjalizację myśliwską umożliwiającą wyspecjalizowane wykonywanie rożnego rodzaju zadań i misji.

 – Zakładamy, że generalnie na najbliższe dziesięciolecia, a przede wszystkim lata nie jest to koniec zakupów, jeśli chodzi o polskie lotnictwo myśliwskie – zapewnił.

Prezydent podkreślał niezwykle szybkie tempo, w jakim doszło do podpisania tych umów, co – jak mówił – pokazuje wielkie zaufanie, wynikające z dotychczasowej współpracy gospodarczej i politycznej pomiędzy Polską a Koreą Południową. Wskazywał na dwustronną współpracę w wielu dziedzinach. – Znamy się i szanujemy się nawzajem – zaznaczył.

– Nasi koreańscy partnerzy patrzą na naszą współpracę także jako otwarcie dla koreańskich samolotów myśliwskich na rynek UE i Sojuszu Północnoatlantyckiego – akcentował Andrzej Duda.

CAŁA WYPOWIEDŹ>>