Menu rozwijane

27 grudnia 2021

W Poznaniu przed Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich Prezydent RP Andrzej Duda wziął udział w obchodach Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 16.40 od sygnału syren alarmowych, dokładnie w godzinę wybuchu powstania przed 103 laty. Miały one szczególny charakter, bo w tym roku po raz pierwszy obchodzone jest nowe święto państwowe – Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

To efekt ustawy złożonej przez Andrzeja Dudę na wniosek środowisk wielkopolskich. Nowe święto czci rocznicę największego na terenie zaborów zrywu niepodległościowego. Powstanie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu i zakończyło się zwycięstwem. 

– Macie prawo domagać się od całej reszty Rzeczypospolitej, by to wydarzenie czciła jako jedno z najważniejszych, związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości ponad sto lat temu – mówił Prezydent w Poznaniu.

Może Cię zainteresować Wystąpienie podczas uroczystości w PoznaniuW uroczystościach wzięli też udział prezydenccy ministrowie Wojciech Kolarski i Andrzej Dera. 

Może Cię zainteresować 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego Apel o ustanowienie dnia 27 grudnia świętem państwowym u Prezydenta RP