Piątek, 14 grudnia 2018

Spotkania Prezydenta podczas szczytu COP24 w Katowicach

W ramach 24. sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24) Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Sekretarzem Generalnym ONZ António Guterresem. Prezydent rozmawiał również z Przewodniczącym Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu Hoesungiem Lee.
 

– Wszyscy mamy nadzieję, że ostateczny kompromis dosłownie za chwilę zostanie osiągnięty – powiedział Prezydent dziennikarzom po obu spotkaniach. Dodał, że cieszy się, że zostały przyjęte zaproponowane przez polską stronę deklaracje m.in. o lasach, o elektromobilności i o sprawiedliwej transformacji.

 

Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta RP podczas sesji poświęconej deklaracji „Just Transition” [PL/ENG] Udział Prezydenta RP w Szczycie Klimatycznym COP24 w Katowicach [PL/ENG] Spotkania bilateralne Prezydenta RP w ramach COP24 [PL/ENG] – To bardzo ważne, bo proponujemy zdroworozsądkowe podejście, czyli by podczas budowania sprzyjającej klimatowi gospodarki, patrzeć także na potrzeby oraz możliwości państw i społeczeństw. Miejsca pracy są w tym wszystkim niezwykle ważne. I to powinno być absolutnie uwzględniane w procesach transformacyjnych – zaznaczył Andrzej Duda. 

 

To już druga wizyta Prezydenta podczas szczytu COP24. 3 grudnia br. Andrzej Duda wraz z innymi Prezydentami i szefami państw otwierał katowicką konferencję. Tego dnia została zaprezentowana i przyjęta deklaracja ws. sprawiedliwej transformacji.
 

Katowicki szczyt, w którym uczestniczy ok. 21,5 tys. osób z całego świata, formalnie został przedłużony do soboty. Delegaci pracują nad dokumentem, który ma być „mapą drogową” realizacji Porozumienia paryskiego – pierwszej globalnej umowy na rzecz ochrony klimatu. (PAP)

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.