Menu rozwijane

Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej we współpracy z Instytutem Śląskim zorganizowała konferencję poświęconą historii i znaczeniu trzech powstań śląskich dla współczesnej Polski.
W Pałacu Prezydenckim w przededniu Narodowego Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych miała miejsce wyjątkowa Lekcja RP Im poświęcona.
W środę 4 września 2019 roku w Rezydencji Prezydenta RP Belweder miał miejsce spektakl teatralny, nawiązujący do setnej rocznicy odzyskania niepodległości Polski.
Z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, z udziałem Pary Prezydenckiej oraz szefów delegacji zagranicznych uczestniczących w obchodach miał miejsce koncert „Polskie Requiem” Krzysztofa Pendereckiego.
W Teatrze Wielkim – Operze Narodowej odbył się wyjątkowy koncert zorganizowany przez Kancelarię Prezydenta RP z okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.
Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej digitalizacji doczekał się krój pisma ,,Brygada”. W wydarzeniu obejmującym prezentację zdigitalizowanej czcionki uczestniczyła młodzież z Warszawy i Łodzi.
- Nie byłoby dzisiejszej Polski, gdyby nie oni. Nie byłoby naszej wolności, gdyby nie oni – mówił Prezydent Andrzej Duda o bohaterach Marca ’68 roku, podczas Lekcji RP w Belwederze, która odbyła się w obecności uczestników i świadków tamtych wydarzeń.
„Idea niepodległościowa w literaturze polskiej” – taki był temat kolejnej Lekcji RP, która została poprowadzona w Pałacu Prezydenckim przy okazji inauguracji siódmej edycji akcji Narodowe Czytanie.
W ramach projektu Lekcja RP młodzież ze szkół muzycznych została zaproszona do Pałacu Prezydenckiego na koncert z okazji 200. rocznicy pierwszego publicznego występu Fryderyka Chopina.
Na zaproszenie Andrzeja Dudy w Pałacu Prezydenckim gościli Polacy ratujący Żydów podczas II wojny światowej. W ramach projektu Lekcja RP z gośćmi Prezydenta RP spotkali się harcerze.
Prezydent Andrzej Duda spotkał się z przedstawicielami środowiska sportowego z okazji obchodzonej w tym roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W ramach projektu Lekcja RP w spotkaniu wzięli także udział uczniowie ze szkół sportowych.
Z okazji Roku Tadeusza Kościuszki w Pałacu Prezydenckim odbył się koncert poświęcony naczelnikowi pierwszego polskiego powstania z 1794 roku. W ramach projektu Lekcja RP wzięła w nim udział młodzież ze szkół, których patronem jest Tadeusz Kościuszko.
W związku 75. rocznicą powstania Rady Pomocy Żydom „Żegota” przy Delegaturze Rządu RP na Kraj w środę w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie w ramach projektu Lekcja RP.
W piątek 26 maja w Pałacu Prezydenckim odbyła się kolejna z cyklu „Lekcja RP”, tym razem poświęcona postaci Tadeusza Kościuszki.
We wtorek 28 marca 2017 roku w Pałacu Prezydenckim odbył się koncert pt. "U źródeł stylu narodowego muzyki polskiej XX wieku", upamiętniający 80. rocznicę śmierci Karola Szymanowskiego.
We wtorek w trakcie obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w Pałacu Prezydenckim odbyła się z udziałem Pary Prezydenckiej Lekcja RP poświęcona polszczyźnie.