Wtorek, 3 grudnia 2019

Londyn. Uroczystość wręczenia nominacji i odznaczeń

Prezydent Andrzej Duda nadał nominację na stopień generała brygady pośmiertnie pilotowi pułkownikowi Franciszkowi Kornickiemu oraz wręczył nominację na stopień podporucznika, a także Krzyż Zesłańców Sybiru Johnowi Franklinowi.

 

Nominację generalską dla pułkownika Kornickiego odebrał jego syn Richard Kornicki. 

 

 

John Franklin odebrał ponadto z rąk szefa MON Mariusza Błaszczaka Złoty Medal za Zasługi dla Obronności Kraju.

 

Uroczystość odbyła się w Ambasadzie RP w Londynie.

 

 

Zobacz także: Spotkanie przywódców NATO w Londynie Prezydent odznaczył też Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej 97-letniego pilota Jana Stangreciuka (Jan Black), który podczas II wojny światowej służył jako strzelec pokładowy bombowców z Dywizjonu 300.

 

– Dziękujemy za bohaterstwo, za ten widomy znak, który panowie swoją walką i postawą dawaliście, kim są Polacy. Dawaliście od początku do samego końca swojej służby wojskowej świadectwo, że Polacy niezłomnie będą walczyli o wolną i niepodległą ojczyznę, zawsze będą o niej pamiętali i nigdy nie będą szczędzili dla niej krwi, także gotowi przelać krew za wolność innych – mówił Prezydent. CAŁE WYSTĄPIENIE >>>

 

 

W ocenie Andrzeja Dudy to także zasługa odznaczonych, że przyjęto Polskę do Sojuszu Północnoatlantyckiego, jako to państwo, które daje gwarancję, że jego żołnierze będą stawali do walki za wolność naszą i waszą, że nie będą się wahali iść i bronić innych.

 

 

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.