Menu rozwijane

logo_900x600.jpg [80.54 KB]

3 czerwca z inicjatywy Kancelarii Prezydenta zainaugurowana została akcja „Zdrowe Życie”. To pierwszy na taką skalę ogólnopolski projekt poświęcony profilaktyce zdrowotnej, przygotowany przy współpracy MZ, MAP, NFZ oraz PZU S.A.

W ramach akcji zaplanowane są działania mające na celu promowanie zdrowego stylu życia wśród dzieci i dorosłych, a także wykonanie specjalistycznych badań i konsultacji lekarskich.

Po inauguracji akcji, która odbyła się w Warszawie Mobilna Strefa Zdrowia ruszy w Polskę. Na początek do dziewięciu kolejnych miast, w których w wybrane weekendy latem i jesienią 2022 roku Polacy będą mogli przeprowadzić bezpłatne badania i skorzystać z konsultacji specjalistów. 

 

Z inicjatywy Prezydenta Andrzeja Dudy powstała też baza osób gotowych oddać krew. Gotowi oddać krew! – więcej >>> 

Prezydent RP przyłączył się także do obchodów Światowego Dnia Krwiodawcy – święta wszystkich osób, którym bliska jest bezinteresowna pomoc drugiemu człowiekowi i oddał krew >>> 

018_Andrzej_Duda_Zdrowe_Zycie_20220603_MBO25740.jpg [339.03 KB]

Prezydent Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser–Dudą zapraszają do udziału w akcji. 

Zdrowie zawsze jest wśród najcenniejszych życiowych wartości, których pragniemy i których sobie nawzajem życzymy. Każdy z nas odczuł to zwłaszcza w okresie pandemii. Jako Polacy musimy uczynić wszystko, aby chronić i zwiększać nasze bezpieczeństwo zdrowotne. Zdrowe, możliwie jak najbardziej wolne od fizycznych dolegliwości ludzkie życie – to zarówno marzenie każdego z nas, jak i zadanie dla polskiego państwa. Zadanie, które chcemy jako Para Prezydencka wypełniać. Serdecznie dziękujemy ekspertom z prezydenckiej Rady ds. Ochrony Zdrowia za wskazania i rekomendacje, których efektem jest projekt „Zdrowe Życie”, podjęty przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej we współpracy z Ministerstwem Zdrowia, Ministerstwem Aktywów Państwowych, Narodowym Funduszem Zdrowia i PZU S.A. Jest to wielkie ogólnonarodowe przedsięwzięcie, skupione przede wszystkim na profilaktyce zdrowotnej. Mamy zaszczyt ogłosić inaugurację tego projektu. Przedsięwzięciu towarzyszą konferencja, debaty naukowe poświęcone profilaktyce, a przede wszystkim mobilna strefa zdrowia zorganizowana obok Pałacu Prezydenckiego, gdzie można skorzystać z bezpłatnych specjalistycznych badań i konsultacji lekarskich. Zapraszamy Państwa do udziału w tej pożytecznej dla nas wszystkich akcji, która w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy będzie odbywała się w wielu Polskich miastach. „Zdrowe Życie” jest dla każdego!

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda
Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser–Duda

Prezydencka Rada ds. Ochrony Zdrowia, analizując stan ochrony zdrowia Polaków po pandemii koronawirusa, doszła do trzech konkluzji:

  • profilaktyka i zdrowy tryb życia to najważniejsze remedium na rosnącą liczbę zachorowań oraz zgonów spowodowanych chorobami układu krążenia, nowotworami i powikłaniami po cukrzycy,
  • bardzo wielu Polaków nie ma świadomości, że choruje i w niewielkim stopniu korzysta z programów profilaktycznych,
  • niewystarczający jest poziom edukacji zdrowotnej Polaków, mimo iż ok. 95 proc. decyzji terapeutycznych pacjenci podejmują samodzielnie.

– Sugestie ekspertów były jednoznaczne: potrzebny jest narodowy, kompleksowy, wieloletni program dbania o zdrowie. Konieczne jest pobudzenie aktywności fizycznej Polaków oraz wytworzenie dobrych nawyków w zakresie profilaktyki. Chcemy zachęcić zarówno młodych, jak i tych starszych Polaków do działania: lepiej zapobiegać, niż leczyć! – podkreśla Grażyna Ignaczak–Bandych, Szef Kancelarii Prezydenta RP.

02__KPRP_program_Zdrowe_Zycie_miasteczko_20220603_MBO24796.jpg [678.28 KB]