Menu rozwijane

krz_4392.jpg [245.58 KB]

Chciałbym, by za kilka lat Polska była w gronie najlepiej rozwiniętych gospodarek świata, grupie G20 – mówił we wtorek podczas spotkania z przedstawicielami polskich innowacyjnych firm „Startupy w Pałacu_edycja B2B” prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podkreślał, że nikt nie ma wątpliwości, że jesteśmy narodem ludzi inteligentnych, a wszędzie, gdzie Polacy się pojawią na świecie, tam dają sobie radę – często znakomicie. Według niego dlatego wielkim zadaniem rządzących polityków jest wykorzystanie tego potencjału tutaj w kraju, zanim on znajdzie się za granicą. Prezydent zaznaczył, że trzeba jednak w Polsce stworzyć możliwości do rozwoju tego potencjału.

Mówił o roli start–upów i nakładów na badania i rozwój. – Jeżeli chcemy budować naszą własną innowacyjną gospodarkę, jeżeli chcemy w Polsce produkować w przyszłości produkty wysokoprzetworzone, takie które będą stawiały nas na wysokim poziomie krajów najbardziej rozwiniętych w świecie, to właśnie w te elementy musimy inwestować, a tym najważniejszym elementem jest tkanka ludzka – mówił prezydent.

Przypomniał, że jeden na dziesięć start–upów osiąga sukces, ale ta jedna dziesiąta decyduje, czy gospodarka jest gospodarką wysoko rozwiniętą, czy idzie do przodu, czy państwo należy do czołówki europejskiej i światowej. CZYTAJ WIĘCEJ

„Startupy w Pałacu”. Finał II edycji. - zdjęcie w treści artykułu

„Startupy w Pałacu”. Finał II edycji. - zdjęcie w treści artykułu nr 1

Obecny na spotkaniu wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki mówił, że innowacje nie powstają w głowach urzędników tylko „startupowców”, ale ważna jest rola państwa we wspieraniu ich rozwoju. Zwrócił uwagę na konieczność połączenia „start up” ze „scale up” – programem, który polega na połączeniu ciekawego pomysłu innowacyjnego ze skalą. W tym kontekście wskazał na współpracę nowych, innowacyjnych firm z dużymi i doświadczonymi przedsiębiorstwami i inwestorami.

Prezes Fundacji Startup Poland Julia Krysztofiak–Szopa mówiła, że fundacji zależy na tym, aby w naszym kraju budować silny ekosystem startupów. Wyjaśniła, że w Krzemowej Dolinie jeden startup przypada na 500 mieszkańców, a w Polsce jeden na 15 tys. osób. Wyjaśniła, że startupy rodzą się przede wszystkim tam, gdzie jest rynek dla innowacyjnych produktów i usług, gdzie są duże korporacje inwestujące we wdrożenia, licencje, czy przejęcia.

Wcześniej, przed prezydentem Andrzejem Dudą, Ministrami KPRP, wicepremierem Mateuszem Morawieckim, inwestorami, szefami spółek skarbu państwa, ambasadorami oraz aniołami biznesu swe nowatorskie pomysły zaprezentowali przedstawiciele dziesięciu najlepszych firm działających w modelu B2B (usług dla biznesu), których projekty zostały uznane za najbardziej innowacyjne.

Każdy otrzymał z rąk prezydenta specjalny „paszport” uprawniający do udziału w jednej z misji gospodarczych głowy państwa.

Finałowa 10 została wybrana podczas otwartego procesu rekrutacji. Mogły się do niego zgłosić polskie start–upy, oferujące produkty lub usługi dla biznesu, istniejące na rynku nie dłużej niż pięć lat i posiadające przynajmniej gotowy prototyp oraz model biznesowy.

Z kilkuset zgłoszeń Rada Fundacji Startup Poland oraz Rada Programowa Fundacji wytypowała podczas głosowania 33 projekty. Do Kancelarii Prezydenta RP i Zarządu Fundacji Startup Poland należała ostateczna decyzja o wyborze finałowej dziesiątki, która ostatecznie wystąpiła w Pałacu Prezydenckim. (RELACJA Z I EDYCJI)

Oto finaliści:

Blebox Sp. z o.o.

www.blebox.eu

Spółka technologiczna z obszaru IoT. Zajmuje się wdrażaniem innowacyjnych, bezprzewodowych urządzeń umożliwiających podłączenie do internetu i sterowanie przy pomocy smartfona lub tabletu oświetleniem, drzwiami, bramami, roletami, ogrzewaniem czy nawadnianiem. Urządzenia korzystają z autorskiej technologii komunikowania się modułów i są już dostępne 20 krajach.

2040.io

www.edward.ai

Firma stworzyła inteligentnego asystenta Edwarda, który ma za zadanie wspierać sprzedaż. Edward w sposób automatyczny uczy się zachowań użytkowników i na tej podstawie jest w stanie umiejętnie komunikować się z wykorzystaniem chatu oraz przekazywać informację zwrotną o klientach. 2040.io wierzy, że do roku 2040 sztuczna inteligencja dorówna ludziom.

Abyss Glass

www.abyssglass.pl

Lustra produkowane przez Abyss Glass stanowią alternatywę dla klasycznych nośników reklamowych. Wykorzystując naturalny sposób, w jaki lustra przyciągają uwagę ludzi, Abyss Glass dociera do większej liczby odbiorców. Interaktywne lustra to przestrzeń do przekazywania informacji. Stanowią alternatywę banerów, na które ludzie stają się coraz bardziej obojętni.

Autenti

autenti.com

Platforma umożliwiająca autoryzację dokumentów I zawieranie umów przez internet. Zapewnia szybki i wygodny dostęp do umów i dokumentów, a co więcej, pozwala na ich podpisanie w dowolnym miejscu i czasie. Powierzone dane są szyfrowane i poufne, a usługa jest zgodna z prawem europejskim. Autenti skraca proces podpisywania dokumentów oraz obniża koszty związane z przygotowywaniem i przesyłaniem dokumentów.

Billon Sp. z o.o.

www.billon.cash

Firma technologiczna, która stworzyła pierwszy na świecie system pieniądza elektronicznego umożliwiający obrót złotym polskim oraz innymi walutami w zgodzie z regulacjami oraz bez ograniczeń czasu i miejsca. Bezpieczeństwo gwarantuje zastosowanie technologii blockchain, chmury oraz zaawansowanej kryptologii. Nasze rozwiązanie skierowane jest do banków oraz firm, które chcą wzmocnić cyfrowe zaangażowanie swoich klientów, rozszerzyć swój rynek docelowy oraz zscyfryzować swoje procesy biznesowe.

HussarTech

hussartech.com

Start–up zajmujący się komercyjnym zastosowaniem wynalazku jakim jest hybrydowy materiał o właściwościach bakteriobójczych, grzybobójczych i antywirusowych. Materiał zabezpiecza przed szkodliwym działaniem mikroorganizmów pozwalając na dłuższe zachowanie higieny i estetyki produktów i materiałów. Może być on wykorzystywany do szerokiej gamy produktów, cechuje się wyższą wydajnością i ekonomią w porównaniu do dostępnych na rynku materiałów bakteriobójczych.

XTPL

www.xt–pl.com

Spółka technologiczna, która rozwija chronioną patentem technologię druku ultracienkich linii przewodzących. Ultracienkie przewody znajdują zastosowanie przede wszystkim w wyświetlaczach, ekranach dotykowych i ogniwach słonecznych. Technologia XTPL jest w stanie efektywniej wykorzystać energię słoneczną, dzięki czemu urządzenia, które z niej korzystają, zużywają mniej energii. Dzisiejsza technologia wytwarzania przewodów opiera się na rzadkich zasobach, kontrolowanych głównie przez Chiny. Technologia XTPL oparta jest na ogólnodostępnym nanosrebrze, a co więcej posiadają więcej zastosowań.

VersaBox

www.versabox.pl

Startup, który produkuje autonomiczne roboty mobilne typu SVG (Self Guided Vehicles). Mają one na celu automatyzację procesów intra–logistycznych w zakładach produkcyjnych i magazynach. Transportowe roboty VersaBox bezkolizyjnie i bezpiecznie poruszają się pomiędzy ludźmi i innymi urządzeniami oraz mogą być zintegrowane z systemem zarządzania produkcją bądź magazynem. Przyczyniają się do redukcji kosztów, ponieważ są wstanie uczestniczyć w zintegrowanym łańcuchu procesów i informacji.

Sense

www.sense.com.pl

Firma Sense stworzyła system, dzięki któremu utrzymanie budynków wielkopowierzchniowych staje się łatwiejsze, tańsze i bezpieczniejsze. System jest stworzony tak, aby informować o niebezpieczeństwie zanim zdąży się ono pojawić. Alarmuje użytkownika o aktualnym stanie konstrukcji i pomaga planować odśnieżanie lub zarządzić ewakuację budynku. System S–One pozwala na kontrolę konstrukcji na podstawie danych zbieranych przez całe życie budynku.

Quotiss

www.quotiss.com

Quotiss to narzędzie do zarządzania cenami frachtu morskiego. Klientami są firmy logistyczne, których łączny obrót wynosi 1 bilion dolarów. Fracht morski jest to ogromna, choć mało widoczna branża – 90% towarów albo przypłynęło albo zawiera komponent, który przypłynął statkiem. Obecnie proces wyceny frachtu morskiego zajmuje od 2 godzin do 2 dni, a 10% kwotacji zawiera błędy. Dzięki aplikacji Quotiss proces wyceny frachtu trwa kilka sekund, a wszystkie stawki są w 100% poprawne.