Menu rozwijane

„Quo vadis” Henryka Sienkiewicza lekturą Narodowego Czytania w 2016 roku.

Tegoroczna lektura została wybrana podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji.

– To piękna, cudowna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić – mówił w lutym tego roku prezydent Andrzej Duda, ogłaszając wyniki głosowania. Dzieło Sienkiewicza konkurowało z „Chłopami” Władysława St. Reymonta, „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego, „Popiołami” Stefana Żeromskiego oraz powieścią Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie”.

Chciałbym, aby po raz kolejny Narodowe Czytanie było dla nas wszystkich czasem inspirujących refleksji, przynoszącym radość z kontaktu z prawdziwie wielką literaturą – napisał w liście inaugurującym akcję Prezydent RP Andrzej Duda.

Narodowe Czytanie w całej Polsce

Narodowe Czytanie odbyło się 3 września 2016 roku w ponad 2200 miejsc w całej Polsce. W Ogrodzie Saskim w Warszawie fragmenty „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza przeczytała Para Prezydencka. Wydarzenie było dostępne również dla osób niesłyszących i niedosłyszących (tłumaczenie na język migowy). Do udziału w inicjatywie zaproszono znanych aktorów, m.in.: Ewę Dałkowską, Małgorzatę Kożuchowską, Sonię Bohosiewicz, Dawida Ogrodnika, Tomasza Schuchardta i Jana Nowickiego. Fragmentom powieści towarzyszył akompaniament na żywo. Wystąpili m.in. Misia Furtak, Skubas, Pustki i Patrick The Pan. Uczestnicy imprezy mogli także ozdobić swój egzemplarz książki pamiątkową pieczęcią Narodowego Czytania oraz przenieść się do czasów Nerona i wykonać tematyczne zdjęcie w specjalnej Fotobudce.

„Bardzo ludzka” powieść

 Andrzej Duda zaznaczył, że jest to „bardzo ludzka” powieść. – Henryk Sienkiewicz nie tylko opisał w niej wielką przygodę, trzymającą w napięciu co do losów Ligii, Winicjusza, Petroniusza, Piotra, wszystkich wielkich bohaterów tej powieści, ale przede wszystkim opisał w niej ludzką naturę. Ponieważ jest tam i miłość, i jest pożądanie, i jest wielki duch, ale jest też nienawiść, okrucieństwo – powiedział. Jednak najważniejsze w tej książce, zdaniem prezydenta, jest zwycięstwo dobra nad złem. – To ujmuje nasze serca i to zawsze wlewa otuchę – mówił.

Prezydent przypomniał, że w „Quo vadis” zwyciężyło dobro, które nie miało siły militarnej. Miało jednak – jak zauważył – siłę ducha, siłę wiary. – Może właśnie dlatego Polacy jeszcze w tamtym okresie pod zaborami, kiedy Polski nie było, a Sienkiewicz napisał swoją powieść, tak bardzo ją pokochali – ocenił. – Bo jakże to było wtedy dla nich znajome: nie mamy siły, ale mamy wiarę, nie mamy władzy, ale mamy ducha. Jesteśmy nawet gotowi za naszą wiarę, w Polskę, polskość, za tę naszą wiarę chrześcijańską oddać życie – powiedział.

Zwrócił również uwagę na to, że powieść Sienkiewicza jest tak uniwersalna, iż przetłumaczono ją na ponad 50 języków w 60 krajach. – Jest więc nie tylko powieścią polską, jest dziś dziełem światowej literatury – pokreślił.

Andrzej Duda podziękował Tomaszowi Burkowi za przygotowanie przekładu powieści. Mówił o sporach wokół „Quo vadis”, o tym, że niektórzy w Ligii dopatrywali się Polski, twierdzili, że Ligowie jako lud byli Słowianami i wywodzili się gdzieś z Wielkopolski. – Wiele było tych dyskusji, ale istotne jest to, że dziś spotkamy się z tą wielką powieścią – zakończył. ZOBACZ ADAPTACJĘ POWIEŚCI>>

– Jest mi niezmiernie miło, że po raz kolejny możemy spotkać się na wspólnym czytaniu – powiedziała Agata Kornhauser–Duda. – Bardzo się cieszę, że tak licznie Państwo przybyliście do Ogrodu Saskiego. Cieszę się również, że ta rozpoczęta przez Pana Prezydenta Bronisława Komorowskiego i jego małżonkę w 2012 r. inicjatywa jest kontynuowana i przede wszystkim, że zebrała już liczne grono wielbicieli, które, jak widać, z roku na rok coraz bardziej się powiększa. Bardzo cieszę się też, że „Quo vadis” jest dzisiaj czytane na tak wiele różnych sposobów, bowiem każda miejscowość i każda społeczność ma własną koncepcję na przeprowadzenie Narodowego Czytania. Ta niezwykła pomysłowość jeszcze bardziej ożywia dzieło Henryka Sienkiewicza – podkreśliła.

– Narodowe Czytanie pokazuje, że chcemy wracać do polskiej literatury, chcemy sięgać po lektury dobre, sprawdzone, o których dyskutujemy i które od lat nas poruszają. Oczywistym jest, że inaczej poruszają ludzi młodych, uczniów, studentów, a inaczej ludzi starszych, ale właśnie ta różnorodność lektury i ta jej ponadpokoleniowość jest taka piękna – zauważyła.

Do kontynuowania wspólnego czytania w domach zachęcał prezydent Andrzej Duda w Lipkowie koło Warszawy, gdzie Narodowe Czytanie odbyło się na terenie parafii św. Rocha.

Obok Pary Prezydenckiej, fragmenty powieści odczytali również m.in. przedstawiciele lokalnej społeczności i młodzieży. Chór wykonał utwór Piotra Rubika „Quo vadis Domine”.

– Dziękuję za te piękne śpiewy, dziękuję za piękne czytanie, dziękuję też za to, że jest tylu najmłodszych z nami, bo my starsi to przecież w większości „Quo vadis” znamy, a młodzi dopiero się z nim zapoznają. Bardzo dobrze, że możemy razem poczytać – powiedział prezydent. Przypomniał, że Henryk Sienkiewicz bywał w Lipkowie.

Agata Kornhauser–Duda dodała, że bardzo się cieszy, iż w czytaniu wzięli udział uczniowie z gimnazjum, wychowankowie Ośrodka dla Dzieci Niewidomych w Laskach, a także przedstawiciele Fundacji Ormiańskiej.

– To pokazuje, że Narodowe Czytanie, ale w ogóle czytanie, nas jednoczy i otwiera nas na siebie i na świat. I to jest właśnie najpiękniejsze w czytaniu. A dzieje się tak dlatego, że czytanie po prostu powoduje to, że jesteśmy szczęśliwsi, że jesteśmy bardziej radośni –  powiedziała Pierwsza Dama.

Również ona zachęcała do czytania nie tylko w dniu Narodowego Czytania, ale przez cały rok. – I mam taką wielką prośbę (...) żebyście państwo wyrabiali nawyk czytania u swoich dzieci od najmłodszych lat, bo to spowoduje, że później będą oni sięgali po lektury nie z obowiązku szkolnego, ale będzie to dla nich odruch naturalny, który będzie im sprawiał wielką przyjemność –  dodała.

W kraju i za granicą

Narodowe Czytanie zorganizowano także w Senacie. Na zaproszenie marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego fragmenty powieści czytali dziennikarze oraz przedstawiciele związków harcerskich. W programie było także zwiedzanie budynku Senatu.

W warszawskiej siedzibie Instytutu Tyflologicznego Polskiego Związku Niewidomych przy ulicy Konwiktorskiej fragmenty „Quo vadis” czytały osoby niewidome. Polski Związek Niewidomych po raz drugi włączył się w ogólnopolską akcję Narodowe Czytanie. – Zaprosiliśmy do czytania pięć wybitnych braillistek, które na co dzień zawodowo pracują w bibliotece książek dla niewidomych – powiedziała prezes PZN Anna Woźniak–Szymańska.

Powieść Henryka Sienkiewicza czytano również w kościele Domine Quo Vadis w Rzymie, w Kijowie i w Sofii.

Narodowe Czytanie po raz pierwszy odbyło się w 2012 roku. Czytano wówczas „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, a w następnych latach dzieła Aleksandra Fredry, Henryka Sienkiewicza i Bolesława Prusa. Tegoroczna edycja nawiązuje do ustanowionego przez Sejm i Senat RP Roku Henryka Sienkiewicza – w 2016 r. przypada 170. rocznica urodzin i 100. rocznica śmierci pisarza.

Wybór książki, która ma być czytana w następnym roku, prezydent pozostawił Polakom.

Filmy związane z Narodowym Czytaniem: