Menu rozwijane

Toruń (województwo kujawsko-pomorskie)

 1. Rynek Staromiejski, g. 11.30-16.00
  W Toruniu akcja „Narodowe czytanie. Aleksander Fredro” rozpocznie się o godz. 11.30 przed Teatrem Baj Pomorski, skąd wyruszy parada. Uczestnicy parady: aktorzy w strojach z epoki, członkowie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego, Orkiestra Wojskowa w strojach z okresu Księstwa Warszawskiego, będą zachęcać mieszkańców Torunia i turystów do przyłączenia się do akcji. Parada dotrze na Rynek Staromiejski gdzie ze sceny powita zebranych konferansjer informując o inicjatywie Prezydenta Bronisława Komorowskiego i zapraszając do współuczestnictwa w wydarzeniu. Prezydent Miasta Torunia przeczyta jedną z fraszek Fredry i w ten sposób rozpocznie się czytanie utworów komediopisarza. Kurkowe Bractwo Strzeleckie odda salwę z broni czarnoprochowej. Aktorzy Teatru Baj Pomorski będą czytać „Zemstę” A. Fredry. Również ochotnicy, spośród zebranych widzów, będą mogli czytać fragmenty „Zemsty”. Muzycy Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej wykonają utwory kompozytorów XIX w.
 2. Wojewódzka Biblioteka Publiczna – Książnica Kopernikańska w Toruniu, filia nr 16, g. 11:00-13:00
  W Toruniu akcja Narodowe Czytanie odbędzie się pod hasłem „Razem czytamy Aleksandra Fredrę”. Organizatorzy do udziału zaproszą dzieci z rodzicami. Uczestnicy wspólnie przeczytają: „Małpę w kąpieli”, „Pawła i Gawła”, „Osiołkowi w żłoby dano”, „Wieczerza z gwoździa” oraz „O czterech podróżnych”. Po imprezie dzieci wykonają ilustrację do wybranych wierszy, zaś najlepsze prace zostaną nagrodzone upominkami w postaci książek.
 3. Teatr im. Wilama Horzycy, Plac Teatralny 1
  W 1994 roku na otwarcie Sceny na Zapleczu wieloletnia dyrektor Teatru im. Wilama Horzycy wystawiła „Zemstę” Aleksandra Fredry ze scenografią Aleksandry Semenowicz. Spektakl ten cieszył się zasłużonym powodzeniem i przeszedł do historii toruńskiej sceny jako jedno z ważniejszych osiągnięć i najsłynniejsze przedstawienie fredrowskie w Toruniu.
  W ramach Dnia Otwartego w Teatrze im. Wilama Horzycy odbędzie się czytanie „Zemsty” w prawie niezmienionej obsadzie, nawiązujące do premiery sprzed 19 lat.
  Prezentacja arcykomedii będzie wieńczyć otwarcie podwoi Teatru dla zwiedzających.
 4. Internat Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka, ul. Żwirki i Wigury 15 i 21, g. 16.00-17.00
  Zajęcia przeznaczone dla wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Toruniu pozostających na weekend w internacie. W programie: przybliżenie sylwetki i twórczosci Aleksandra Fredry oraz głośne czytanie fragmentów z podziałem na role „Ślubów Panieńskich”.

Lokalizacja