Menu rozwijane

Rzeszów (województwo podkarpackie)

1. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie, ul. Sokoła 13, g. 15.00-16.00

W Rzeszowie uroczystości związane z akcją Narodowe Czytanie odbędą się pod hasłem „Z humorem od pokoleń”. Zostanie zorganizowane spotkanie, podczas którego wspólnie zostaną przeczytane takie utwory jak „Paweł i Gaweł” oraz „Małpa w kąpieli”. Imprezie towarzyszyły będą quizy oraz mini konkursy. Odbędzie się również kiermasz używanych książek, zaś na koniec wręczone zostaną nagrody laureatom konkursu „Wakacje z Fredrą”.

2. Fontanna Multimedialna – aleja Pod Kasztanami, g. 19.00-19.45

W Rzeszowie w ramach inicjatywy Narodowe Czytanie dzieła Aleksandra Fredry zaprezentują rzeszowskie teatry: Teatr im. Wandy Siemaszkowej oraz Teatr Maska. Odbędzie się happening pn.: „Zgoda! Zgoda! czyli Perełki z fredrowskiej „Zemsty”. Wydarzenie łączy czytanie fragmentów komedii „Zemsta” z odgrywaniem kilku wybranych scen z udziałem czterech jej bohaterów. Akcja rozegra się w przestrzeni Fontanny Multimedialnej przy alei Pod Kasztanami w Rzeszowie. A dodatkowym elementem urozmaicającym przebieg spotkania będzie pojawianie się postaci pisarza na specjalnym ekranie wodnym stanowiącym ekran dla efektów video.

3. Wojewódzki Dom Kultury, ul. Okrzei 7, g. 13.00-16.00

"Narodowe Czytanie. Aleksander Fredro" zorganizowane w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbędzie się pod hasłem: „Niech się dnieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba" - czytają pracownicy i sympatycy Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie".
We wspólne czytanie będą zaangażowane dzieci, młodzież i osoby dorosłe pracujące w Wojewódzkim Domu Kultury bądź działające w zespołach czy stowarzyszeniach m.in. w Towarzystwie Kultury Teatralnej czy w Regionalnym Stowarzyszeniu Twórców Kultury.
Przed rozpoczęciem uroczystości grupa młodzieży w strojach szlacheckich będzie zachęcać mieszkańców Rzeszowa do wzięcia udziału w Narodowym Czytaniu. Przewidywane jest również czytanie bajek pisarza przez dzieci, a młodzież przedstawi wybrane fragmenty komedii.
Kulminacyjnym punktem uroczystości będzie czytanie „Zemsty" przez wszystkich zgromadzonych.

Lokalizacja