Menu rozwijane

Grębocin k/Torunia (woj. kujawsko-pomorskie)

Miejsce: Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa, ul. Szkolna 31.

Termin: 8 września 2012 roku, od godz. 13.30.

Informacje dodatkowe: w czasie grębocińskiego muzealnego czytania fragmenty Pana Tadeusza przeczytają Marek Olszewski Wójt Gmin Lubicz oraz goście z podtoruńskich wsi i samego Torunia zaproszeni tego dnia do Muzeum.

W czasie czytania w muzeum odbijany będzie na oryginalnej XIX-wiecznej prasie drukarskiej drzeworyt z postacią Adama Mickiewicza autorstwa Edwarda Kuczyńskiego (z 1955 roku). Każdy z uczestników będzie mógł odbić portret Wieszcza własnoręcznie i bezpłatnie (przy pomocy pracowników Muzeum) i zabrać go do domu jako pamiątkę Narodowego Czytania.


Przypomnijmy, że Muzeum w Grębocinie jest jedyną tego typu i największą w północnej Polsce jednostką dokumentującą historię druku, pisma oraz książki. W skład zbiorów muzeum wchodzą unikatowe, jedyne w skali polskiej egzemplarze najważniejszych modeli pras drukarskich z XVIII, XIX i XX wieku, kopia prasy Gutenberga, przykłady druku i książek z Azji, Europy i Ameryki w tym faksymile legendarnej Biblii Gutenberga - pierwszej europejskiej książki, drukowanej z ruchomej czcionki. Muzeum jako jedno z nielicznych prywatnych muzeów jest wpisane na oficjalną, ministerialną listę muzeów polskich.