Menu rozwijane

Wielkie święto plonów w Spale - Dożynki Prezydenckie - zdjęcie w treści artykułu

– To właśnie dzięki pracy polskiego rolnika, codziennemu trudowi, także dzięki jego ryzyku – bo przecież jest zdany na łaskę i niełaskę przyrody, żywiołów – dzięki temu właśnie jesteśmy w Polsce bezpieczni, mamy polską żywność, nie jesteśmy w tym zakresie od nikogo zależni – mówił Prezydent Andrzej Duda podczas Dożynek Prezydenckich w Spale.

Podkreślał, że jest to jedna z najważniejszych rzeczy, jakie polscy rolnicy robią dla kraju.

Niedzielne uroczystości dożynkowe rozpoczęły się od wręczenia przez Parę Prezydencką dyplomów twórcom  tegorocznych wieńców dożynkowych. Następnie w Kaplicy Polowej AK  została odprawiona msza święta z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Sławoj Leszek Głódź, Abp Metropolita Gdański.

Po nabożeństwie odbyła się uroczystość zasadzenia dębu z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości.

Następnie wieńce, poświęcone podczas Eucharystii, zostały przeniesione w korowodzie dożynkowym na stadion Centralnego Ośrodka Sportu. Tam odbywa się Ceremoniał Dożynkowy.

W trakcie tej głównej części uroczystości Prezydent przyjął od starostów dożynek – Ewy Szydłowskiej i Mariusza Załogi – bochen chleba. Andrzej Duda, dziękując za ten dar, zapewniał, że będzie go dzielił sprawiedliwie.

W drugiej części uroczystości odbył się korowód wieńców dożynkowych. Jako ostatni wniesiony został zwycięski wieniec – w tym roku przygotowany przez mieszkańców Poręby Radlnej z województwa małopolskiego.

Parze Prezydenckiej towarzyszyli na scenie artyści z zespołu „Mazowsze”.

Wielkie święto plonów w Spale - Dożynki Prezydenckie - zdjęcie w treści artykułu nr 1

Wielkie święto plonów w Spale - Dożynki Prezydenckie - zdjęcie w treści artykułu nr 2

Prezydent w wystąpieniu dziękował za wieńce, które rolnicy przygotowali na tegoroczne dożynki.

- Wasze dary to symbol tradycji i głębokiej wiary, która zawsze była częścią, nieodłącznym elementem życia ludzi, którzy pracowali na roli – mówił.

Podkreślał, że tej wiary nie udało się nigdy odebrać. – Ani w czasie zaborów, ani okupacji, ani komunizmu – wymieniał.

Andrzej Duda zaznaczył, że właśnie ze względu na wielkie zasługi polskich rolników, zdecydował się wraz z Kapitułą Orderu Orła Białego w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości uhonorować między innymi Stanisława Mierzwę i Macieja Rataja.

Wielkie święto plonów w Spale - Dożynki Prezydenckie - zdjęcie w treści artykułu nr 3

Wielkie święto plonów w Spale - Dożynki Prezydenckie - zdjęcie w treści artykułu nr 4

Na koniec Andrzej Duda życzył, by polskie gospodarstwo rolne pozostało gospodarstwem rodzinnym. - Niech polski rolnik, przed rzuceniem w ziemię ziarna przeżegna tę ziemię, którą uprawia, tak jak to jest w tradycji polskich ojców. Niech to, co jest u nas wytwarzane na polskiej ziemi, co z niej wyrasta, i co później my jemy, będzie dotknięte troskliwą ręką polskiego rolnika - mówił Prezydent.

- Niech Pan Bóg błogosławi Rzeczpospolitą Polską, niech Pan Bóg błogosławi polskim rolnikom! - zakończył.

W niedzielnych dożynkach w Spale uczestniczyli także: Szef KPRP Halina Szymańska, Sekretarze Stanu Adam Kwiatkowski i Błażej Spychalski oraz Doradcy Prezydenta RP Barbara Fedyszak-Radziejowska i Piotr Nowacki.

Dożynkowym uroczystościom już od soboty towarzyszyły liczne imprezy, m.in. kiermasze i występy zespołów muzycznych. Można było też skosztować regionalnych potraw.