Menu rozwijane

24 grudnia 2021

W 2021 r. nastąpiła duża intensyfikacja międzynarodowych działań Prezydenta, szczególnie w kierunku regionalnym i wschodnim.

Jak wskazał szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch, intensyfikacja ta miała bardzo wiele kierunków, ale szczególnie istotna była na kierunku regionalnym i wschodnim. – Ma to związek z występowaniem zagrożeń, jakimi są agresywna polityka reżimu Łukaszenki wobec sąsiadów oraz sytuacja wokół Ukrainy – znajdującej się pod rosnącą rosyjską presją i groźbą eskalacji trwającej od 2014 roku wojny – mówił. – Prezydent budował konsensus wśród państw regionu, stąd jego bardzo liczne rozmowy z bardzo silnym aspektem bezpieczeństwa – dodał Jakub Kumoch.

Kulminacją była rozmowa liderów Dziewiątki Bukaresztańskiej z prezydentem USA Joe Bidenem, w której Polska wystąpiła w imieniu paru państw regionu przekonując Stany Zjednoczone do asertywnej polityki wobec Rosji i zachowania otwartych drzwi NATO dla Ukrainy. – Pierwsze sygnały z USA po wystąpieniu Andrzeja Dudy są bardzo optymistyczne. Przede wszystkim zarzucono – wydaje się – ideę rozmawiania z Rosją w formacie grupy kilku wybranych państw NATO oraz odrzucono dość impertynenckie żądania Kremla – powiedział minister.

Andrzej Duda – w kontekście wzmocnionej polityki wschodniej – angażował się we wsparcie dla Ukrainy, Gruzji i Mołdawii, a także udzielił bardzo silnego wsparcia białoruskim siłom demokratycznym na czele ze Swiatłaną Cichanouską. – Zaczęło się od przesłania solidarności do Białorusinów pod koniec sierpnia, które Prezydent Duda jako pierwszy prezydent w historii Polski wygłosił częściowo po białorusku, a skończyło wieloma rozmowami i wspólnym występem Andrzeja Dudy i Swiatłany Cichanouskiej na Szczycie Demokracji i deklaracją dalszego wspierania białoruskich uchodźców politycznych – powiedział Jakub Kumoch.

11__Andrzej_Duda_Swiatłana_Cichanouska_Szczyt_dla_Demokracji_20211209_ERB53542.jpg [464.85 KB]
Warszawa | Prezydent RP oraz liderka białoruskiej opozycji podczas Szczytu dla Demokracji

Znakomicie w tym okresie rozwijały się relacje z naszymi partnerami z Litwy, Łotwy i Estonii i dochodziło do licznych konsultacji w formacie wielo– i dwustronnym.

Może Cię zainteresować Prezydent Duda rozmawiał z Gitanasem Nausėdą Wideokonferencja z przywódcami państw bałtyckich

W kontekście bezpieczeństwa regionalnego Prezydent budował też bliskie relacje z Turcją. Turcja ma jedną z największych armii NATO i gospodarkę o olbrzymim potencjale. Podobnie jak Polska, Ankara wspiera integralność terytorialną Ukrainy, ma bardzo podobne spojrzenie na flankę wschodnią NATO. – Jest tutaj duży potencjał współpracy gospodarczej, ale również w dziedzinie obronności – mówi szef BPM, wskazując, że Prezydent ma bardzo dobre relacje z Prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem.

Ponadto Polska, wraz z Komisją Europejską, przekonała Turcję do podjęcia działań sojuszniczych zmierzających do ograniczenia skutków ataku hybrydowego Łukaszenki. – Turcja ma dobre stosunki z Aleksandrem Łukaszenką, ale w tej sprawie dokonała jasnego wyboru na rzecz sojusznika, czyli Polski – zwrócił uwagę minister.

Może Cię zainteresować Ankara. Spotkanie Prezydentów Polski i Turcji [PL/EN] Prezydent RP rozmawiał z Prezydentem Turcji

Była, jest i pozostaje osobistym projektem Prezydenta Andrzeja Dudy regionalna Inicjatywa Trójmorza. Inicjatywa okazała się sukcesem międzynarodowym, popieranym dziś przez USA i UE, tak istotnym, że liczne kraje spoza UE chciałyby z nim współpracować. Chodzi o Wielką Brytanię, Japonię, Turcję, Ukrainę, Mołdawię, czy państwa Bałkanów Zachodnich. 

W mijającym roku Prezydent RP wziął udział w szczycie NATO i w sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, uczestniczył w szczycie Grupy Arraiolos, zrzeszającej Prezydentów państw UE, a także wziął udział w organizowanych przez Biały Dom szczytach światowych, w tym w Szczycie dla Demokracji.

Minister Kumoch wskazał, że w czasie eskalacji ataku hybrydowego Łukaszenki w konsultacji z rządem, Prezydent „wziął na siebie zdobywanie poparcia dla polskich działań”. – Po zmasowanym ataku na polską granicę spotkał się m.in. z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem przekonując go do osobistego zaangażowania na rzecz państw bałtyckich, zdaniem Prezydenta najbardziej narażonych na rosyjskie prowokacje krajach Sojuszu. Bardzo dobrze, że wkrótce potem doszło do wizyty ad hoc Jensa Stoltenberga i Ursuli von der Leyen u naszych bałtyckich partnerów – powiedział prezydencki minister.

Andrzej Duda wielokrotnie rozmawiał – głównie o tematyce bezpieczeństwa – z Prezydentem Niemiec Frankiem–Walterem Steinmeierem. Informował go na bieżąco m.in. o sytuacji na granicy polsko–białoruskiej i uzyskał zapewnienie o niemieckim poparciu. Był też z roboczą wizytą w Paryżu, gdzie rozmawiał z Emmanuelem Macronem o kwestiach bezpieczeństwa i współpracy energetycznej. Obaj Prezydenci odbyli też dwie inne rozmowy, w tym rozmowę w cztery oczy w czasie otwarcia Igrzysk w Tokio.

11_pad_francja_jsz_5662.jpg [233.92 KB]
Paryż | Prezydent Andrzej Duda z Prezydentem Emmanuelem Macronem w ogrodach Pałacu Elizejskiego

Zbliżenie polsko–francuskie daje nadzieję na nowe otwarcie Trójkąta Weimarskiego. Według szefa BPM, Polska jest jak najbardziej zainteresowana współpracą z Francją i Niemcami w formule odnowionego Trójkąta Weimarskiego. – Uważamy że przyszłość Unii Europejskiej wymaga dialogu, a Trójkąt może być bardzo przydatnym instrumentem – stwierdził. (PAP)