Menu rozwijane

Mobilizacja w Rosji nie zmieni oblicza wojny na Ukrainie; to wyraz strachu i niepewności – uważa szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. Jego zdaniem Putin przyznał się właśnie do tego, że jest agresorem.
Jakub Kumoch: Wydarzenia bieżącego roku trwale zmieniły relacje polsko–ukraińskie. Ukraina to jest już zupełnie nowy kraj, który wyłania się z okresu tworzenia się jego państwowości
O kulisach negocjacji z Komisją Europejską w sprawie KPO, powodach złamania uzgodnień oraz warunkach zakończenia wojny na Ukrainie mówi szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta RP Jakub Kumoch.
Szef BPM Jakub Kumoch: Nadanie Polakom na Ukrainie takich samych praw, jakie mają Ukraińcy w Polsce to wielka rzecz. To gest pokazujący, jak bardzo zbliżyła się Polska z Ukrainą.
– Bardzo liczymy, że Szwecja i Finlandia staną się członkami NATO, bo to zwiększa nasze bezpieczeństwo – powiedział szef BPM Jakub Kumoch, pytany o szczyt Sojuszu w Madrycie.
„Historia należy do historyków, a nie do nas, ale prawda jest kluczowa dla wszelkich relacji między narodami. Rozmawiamy również o Wołyniu. Bez fleszy i bez kamer. Chcemy iść w tej sprawie do przodu” – mówi w wywiadzie z polskatimes.pl szef BPM Jakub Kumoch.
Wojna na Ukrainie pokazała nam, że jeden z naszych krajów przy pomocy drugiego, w tym przypadku Ukraina przy pomocy Polski, jest w stanie zmienić zupełnie postrzeganie geopolityki – mówi Jakub Kumoch, Szef Biura Polityki Międzynarodowej.
Nowy traktat polsko–ukraiński mógłby być wzorowany np. na traktacie elizejskim i nosić nazwę traktatu sarmackiego czy paktów sarmackich – powiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.
Ukraina zaproponowała Polsce dołączenie do grupy państw, które będą gwarantami jej bezpieczeństwa. Prezydent wraz z rządem podjął decyzję, że Polska nie będzie uchylać się od odpowiedzialności – mówi Jakub Kumoch.
Jeżeli Rosja zaprzestanie sprzedaży gazu i zrazi do siebie klientów, będzie miała problem. Jestem głęboko przekonany, że Polska sobie z tym poradzi – powiedział w piątek szef BPM Jakub Kumoch.
Nie podoba się nam polityka Węgier wobec Ukrainy, i mówimy o tym otwarcie. Mamy duży problem ze zrozumieniem braku solidarności regionalnej ze strony węgierskiej – ocenił Szef BPM Jakub Kumoch.
To było wsparcie dla Ukrainy dokładnie takie, jakiego potrzebuje, a dla wszystkich czterech prezydentów okazja zobaczyć na własne oczy, co tam się dzieje – powiedział o wizycie przywódców Polski i państw bałtyckich Jakub Kumoch w TVP Info.
Czekamy na odblokowanie środków z KPO i bardzo liczymy na to, że będzie to lada moment, bo to jest już za długo – powiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.
Mam nadzieję, że naszą odpowiedzią na Buczę w Europie będzie postawienie kierownictwu Rosji zarzutów kryminalnych, kolejne sankcje i również wola walki do upadłego po stronie Ukrainy – mówi Szef BPM w rozmowie z Interią.
Polska nie może wprowadzić embarga na surowce energetyczne z Rosji, ponieważ tego typu polityka handlowa należy do wyłącznych kompetencji Komisji Europejskiej – powiedział szef BPM Jakub Kumoch.
– Na Ukrainie pojawiły się głosy, że gwarancje bezpieczeństwa dla tego kraju mogłyby przypominać art. 5 NATO. To jednak jest tylko idea, natomiast daleka droga do tego. W pierwszych draftach nie ma mowy o takiej roli sojuszników – mówi Jakub Kumoch, Szef BPM.