Menu rozwijane

11 maja 2022

Cel wizyty Prezydenta Andrzeja Dudy na Słowacji to skoordynowanie pomocy państw naszego regionu dla Ukrainy; chodzi nie tylko o pomoc w czasie wojny, ale także o wsparcie dla członkostwa Ukrainy w UE – powiedział Szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

Prezydent udał się z roboczą wizytą na Słowację, gdzie spotka się z Prezydent Zuzaną Čaputovą, Premierem Eduardem Hegerem oraz Przewodniczącym Rady Narodowej Republiki Słowackiej Borisem Kollárem.

Jakub Kumoch podkreślił, że celem wizyty Dudy na Słowacji jest koordynacja naszej pomocy dla Ukrainy – wszystkich państw naszego regionu. – Nie tylko pomocy w momencie wojny i agresji rosyjskiej, ale również przed zbliżającym się szczytem NATO i przed decyzjami, które będą dot. ewentualnego członkostwa Ukrainy w UE, co nasze kraje mocno, jednoznacznie i bez żadnych znaków zapytania popierają – powiedział minister.

Jak zauważył, Słowacja jest ważnym partnerem Polski. – Jest to kraj, który opowiedział się jednoznacznie za tą naszą opcją reakcji na kryzys ukraiński, stosunki są obecnie bardzo dobre i kontakty między obiema ekipami rządzącymi są intensywne (...). Jest to kraj, na który można w sprawach ukraińskich liczyć, kraj który bardzo mocno przyjął nasz punkt widzenia na to, co się dzieje na wschodzie – podkreślił. 

Zaznaczył, że wizyta Prezydenta Dudy na Słowacji jest „bardzo bogata i intensywna” z uwagi na szereg spotkań z najważniejszymi politykami. Kumoch dodał, że prezydent odwiedza naszych południowych sąsiadów na dwa dni przed wizytą w Estonii.

02_Min_Kumoch_20220511_PK010145.jpg [222.52 KB]

Szef BPM poinformował, że podczas wizyty na Słowacji poruszona zostanie kwestia współpracy energetycznej z Polską. – Kwestie energetyczne stanowią zawsze istotną część rozmów z przywódcami państw regionu – mówił minister.

– Tematem również będzie perspektywa członkostwa (w UE) dla Ukrainy. Musimy działać bardzo jednoznacznie razem jako region, bo widzimy, że są przeciwnicy członkostwa w Unii i niestety wojna ich nie przekonała – dodał.  – UE nie może odwracać się od Ukrainy – przekonywał.

Jakub Kumoch przekazał, że w przyszłym tygodniu spodziewana jest wizyta w Polsce nowej Prezydent Węgier Katalin Novák. Jak dodał, Polska liczy na „daleko idącą refleksję nt. polityki węgierskiej”.

Szef BPM zwrócił uwagę, że Prezydent Duda, także z racji bliskich osobistych kontaktów z Wołodymyrem Zełenskim, jest uważany w Europie za polityka, który ma największy dostęp i zasób wiedzy na temat tego, co się dzieje w Ukrainie. – A przez prezydentów naszego regionu jest w dużej mierze postrzegany jako postać, która kreuje politykę regionalną – powiedział.
(PAP)