Środa, 13 września 2017

Prezydent od czwartku na spotkaniu Grupy Arraiolos

Prezydent Andrzej Duda udał się w środę wieczorem na Maltę, gdzie w czwartek i piątek weźmie udział w spotkaniu przywódców 12 państw europejskich współpracujących w ramach Grupy Arraiolos. Prezydentowi towarzyszy Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda.

 

Na Malcie spotkają się prezydenci Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Estonii, Grecji, Łotwy, Niemiec, Polski, Portugalii, Słowenii, Węgier, Włoch oraz przywódca państwa-gospodarza spotkania. Spotkanie w La Valetcie zaplanowano na 14-15 września 2017 r.

 

- Głównym celem spotkań Grupy jest wspólna refleksja nad przyszłością zjednoczonej Europy. Wśród tematów rozmów pojawiają się także aktualne zagrożenia i najważniejsze wyzwania dla Starego Kontynentu - zapowiedział Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski.

 

Według niego prezydenci będą przede wszystkim omawiać tematy związane z rozwojem społeczno-gospodarczym Europy. - Prezydenci podejmą dyskusję na temat działań na rzecz wzrostu i zwiększenia konkurencyjności unijnych gospodarek. Rozmawiać będą także o wymiarze społecznym wspólnego europejskiego projektu – mówił Krzysztof Szczerski.

 

Podczas spotkania poruszone zostaną również kwestie związane z walką z ubóstwem i bezrobociem, zwłaszcza wśród osób młodych.

 

Jak poinformował minister Szczerski, drugim tematem tegorocznego spotkania będzie polityka bezpieczeństwa w regionie basenu Morza Śródziemnomorskiego w kontekście kryzysu migracyjnego.

 

Prezydent Andrzej Duda spotka się także z prezydentem Niemiec. Jak zapowiedział minister Szczerski podczas swojej wtorkowej wizyty w Berlinie, jednym z tematów rozmowy prezydentów Polski i Niemiec ma być m.in. kwestia reparacji wojennych.

 

Przed rozpoczęciem obrad Grupy Arraiolos polski prezydent spotka się z prezydentem Malty Marie-Louise Coleiro Preca i premierem tego kraju Josephem Muscatem. - Tematem rozmów będą kwestie dwustronne, w tym rozwój relacji gospodarczych, tematyka bezpieczeństwa, a także współpraca na arenie międzynarodowej, z uwzględnieniem bieżącej agendy unijnej - zapowiedział Szef Gabinetu Prezydenta.

 

Nieformalne spotkania prezydentów państw grupy Arraiolos zostały zapoczątkowane w październiku 2003 roku, kiedy na zaproszenie ówczesnego prezydenta Portugalii Jorge Sampaio przywódcy spotkali się w miejscowości Arraiolos. W 2013 roku do spotkania Grupy doszło w Krakowie. Zobacz także: XII Spotkanie Prezydentów Państw Grupy Arraiolos

 

Grupa skupia prezydentów państw UE niesprawujących bezpośrednio władzy wykonawczej w swych krajach. (PAP)

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.