Poniedziałek, 17 lipca 2017

Wizyta Księcia i Księżnej Cambridge w Polsce PL/ENG

W dniach 17-19 lipca 2017 roku wizytę w Polsce złożyli Jego Królewska Wysokość William Książę Cambridge i Jej Królewska Wysokość Catherine Księżna Cambridge.

 

ENGLISH VERSION>>

 

W poniedziałek wczesnym przedpołudniem na warszawskim lotnisku Parę Książęcą powitali: Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski, ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Jonathan Knott oraz ambasador RP w Wielkiej Brytanii Arkady Rzegocki.

 

Zobacz także: Minister Szczerski: Polacy będą mogli spotkać się z Parą Książęcą w Warszawie Na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Para Książęca została oficjalnie powitana przez Andrzeja Dudę i Pierwszą Damą Agatą Kornhauser Dudę. Spotkanie z Parą Prezydencką to pierwszy punkt trzydniowej wizyty Pary Książęcej w Polsce - pierwszej w Europie Środkowo-Wschodniej i pierwszej poza krajami Wspólnoty Narodów. Parze Książęcej podczas wizyty towarzyszą dzieci: książę George i księżniczka Charlotte.

 

 

 

Po oficjalnym powitaniu odbyła się rozmowa obu par w ogrodach Pałacu Prezydenckiego, poprzedzająca śniadanie wydane z okazji wizyty Jego Królewskiej Wysokości Williama Księcia Cambridge i Jej Królewskiej Wysokości Catherine Księżnej Cambridge.

 

Po godz. 15 Para Książęca udała się na spacer po Krakowskim Przedmieściu, podczas którego spotkali się z warszawiakami i  turystami zebranymi wokół  trasy przejścia brytyjskich następców tronu. Następnie w towarzystwie Prezydenta i Zobacz także: Para Książęca i Para Prezydencka w Muzeum Powstania Warszawskiego Jego Małżonki odwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie odbyło się spotkanie z polskimi i brytyjskimi weteranami II Wojny światowej.  Obie pary – książęca i prezydencka oddały  hołd powstańcom warszawskim zapalając znicze pod dzwonem "Monter". Kolejnym punktem wizyty był udział Księcia Williama i Księżnej Catherine w spotkaniu z młodymi przedsiębiorcami w wieżowcu Warsaw Spire,  gdzie odbyły się rozmowy dotyczące min.: współpracy startupów z obu krajów.

 

 

 

Pierwszy dzień pobytu Pary Książęcej w Polsce zakończyło przyjęcie na cześć Królowej Brytyjskiej, organizowane w  Łazienkach Królewskich.  Gośćmi honorowymi była polska Para Prezydencka. Podczas przyjęcia Książę William wygłosił przemówienie, było to jedyne publiczne wystąpienie Księcia w Polsce. Odczytany został także list od  królowej brytyjskiej.

 

Para Książęca podczas pobytu w Polsce zamieszkała w Belwederze, który z tej okazji został dostosowany do pobytu w nim dzieci.  Ponad to, na Parę  Książęcą czekają – jak poinformował  Szef Gabinetu Prezydenta RP  - książki m.in. "Madame" Antoniego Libery w przekładzie na język angielski, która jak podkreślił Krzysztof Szczerski - cieszy się ogromnym zainteresowaniem na Wyspach Brytyjskich.

 

 

 

 

Podczas drugiego dnia wizyty w Polsce William i Catherine odwiedzą były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Stutthof w Sztutowie, gdzie oddadzą hołd ofiarom nazizmu. Książęca Para zwiedzi także teatr szekspirowski i  Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku. Złożą również wieńce pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców, upamiętniając bohaterstwo polskiej Solidarności.

 

Wieczorem Para Książęca wróci do Warszawy. Wizyta zakończy się w środę prywatnym spotkaniem w Belwederze z Parą Prezydencką.  - Tę wizytę traktujemy jako wizytę szacunku i przyjaźni. Ma ona wskazać również na  bardzo dobre relacje społeczne i międzyludzkie, także państwowe: między Polską i Wielką Brytanią. Taka też jest rola tej wizyty, nie ma ona charakteru politycznego - podkreślił Szef Gabinetu Prezydenta RP. Kolejnym punktem na mapie podróży Williama i Catherine będzie Berlin.

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.