Czwartek, 6 lipca 2017

Donald Trump: Nigdy nie byliśmy bliżsi Polski, niż w tej chwili PL/ENG

Politycy spotkali się na Zamku Królewskim w Warszawie. Po blisko półgodzinnej rozmowie w "cztery oczy" dołączyły do nich delegacje obu krajów. Politycy spotkali się także z mediami, a następnie wzięli udział w inauguracji Szczytu Inicjatywy Trójmorza.  ENGLISH VERSION >>

 

Prezydenci Polski Andrzej Duda i USA Donald Trumpa spotkali się w czwartek przed południem na Zamku Królewskim w Warszawie. Prezydent Duda powitał Donalda Trumpa w Antyszambrze Wielkiej Sali Asamblowej. Blisko półgodzinna rozmowa odbyła się w cztery oczy, bez tłumaczy i doradców. Dotyczyła m.in. bezpieczeństwa i współpracy gospodarczej.  

 

 

 

_________________________________________________

 

Zobacz także: Prezydent: Wizyta Donalda Trumpa wzmacnia pozycję Polski "Dla naszego kraju wizyta prezydenta Trumpa jest naprawdę niezwykle ważna" PL/ENG Andrzej Duda i Donald Trump  wzięli udział w rozmowach plenarnych z udziałem obu delegacji. - W trakcie spotkania plenarnego mówiliśmy o obecności amerykańskich żołnierzy w Polsce, mówiliśmy o wzmacnianiu bezpieczeństwa naszej części Europy, a zarazem wschodniej flanki NATO. Mówiliśmy w ogóle o sytuacji bezpieczeństwa w tej części Europy, rozmawialiśmy również o sytuacji na Ukrainie, rozmawialiśmy o zbliżających się ćwiczeniach Zapad-17, które będą się odbywały na Białorusi - powiedział później prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, tematem rozmów były także kontrakty związane z modernizacją polskiej armii.

 

Prezydentowi USA towarzyszyli sekretarze skarbu Steven Mnuchin i handlu Wilbur Ross, doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa H.R. McMaster, zięć i jeden z najbliższych doradców Trumpa Jared Kushner i szef rady gospodarczej w gabinecie Trumpa Gary Cohn.

 

Z polskiej strony w rozmowach obok Andrzeja Dudy uczestniczyli ministrowie prezydenccy: szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska, szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, szef BBN Paweł Soloch, rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński  oraz wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki, szef MSZ Witold Waszczykowski, minister obrony Antoni Macierewicz, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski oraz i ambasador RP w Stanach Zjednoczonych Piotr Wilczek.

 

 

 

 

_________________________________________________

 

Zobacz także: Wystąpienia Prezydentów Polski i USA podczas konferencji prasowej Krzysztof Szczerski: Wizyta Donalda Trumpa pokazała siłę Polski; umiemy zrealizować cel dyplomatyczny Prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że wizyta amerykańskiego prezydenta w Warszawie podkreśla więź i wysoką jakość sojuszu Polski i Stanów Zjednoczonych. - Mam poczucie, że Stany Zjednoczone i pan prezydent Donald Trump myślą bardzo poważnie o bezpieczeństwie Polski - powiedział.

 

- Nasz silny sojusz z Polską i z NATO pozostaje nadal kluczowym elementem niedopuszczania do konfliktów i do zapewnienia, że wojna pomiędzy mocarstwami już nigdy nie doprowadzi do spustoszenia Europ" - podkreślał z kolei amerykański prezydent.

 

 

 

- Mam nadzieję, że zostanie zawarty w niedługim czasie kontrakt długoterminowy na dostawy gazu skroplonego ze Stanów Zjednoczonych i w ten sposób będzie postępowała dywersyfikacja źródeł dostaw tego niezwykle ważnego surowca do Polski - powiedział polski prezydent. ENGLISH VERSION >> 

 

Zobacz także: Szczyt Trójmorza z udziałem prezydenta USA PL/ENG Szczyt Inicjatywy Trójmorza NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE - Za chwilę z panem prezydentem udamy się na spotkanie szczytu państw Trójmorza i także o tych kwestiach, związanych z bezpieczeństwem energetycznym i z rozwojem więzi transatlantyckich pomiędzy Europą a USA, będziemy rozmawiać - zapowiedział Andrzej Duda.

 

- Będziemy rozmawiali o rozwoju infrastruktury w naszej części Europy, w Europie Środkowej, ale będziemy rozmawiali też o rozwoju Unii Europejskiej, bo wszystkie kraje Inicjatywy Trójmorza są zarazem krajami UE - dodał. - Mam nadzieję, że będziemy to mogli robić także przy współpracy ze Stanami Zjednoczonymi na zasadzie win-win, że będzie to korzystne i dla USA i dla naszych krajów - oświadczył. 

 

 

- Nigdy chyba bliżej z Polską nie byliśmy związani. Polska to nie tylko wielki przyjaciel Stanów Zjednoczonych, ale prawdziwy ważny sojusznik i partner, jeśli idzie o współpracę wojskową; ta współpraca umocniła nasze kraje - mówił prezydent USA. - Jak wiecie, Amerykanie polskiego pochodzenia bardzo licznie popierali mnie w ostatnich wyborach i bardzo byłem z tego zadowolony i chciałem za to podziękować - dodał. 

 

- Jesteśmy szczególnie zadowoleni z tej aktywnej roli, którą Polską podjęła, mającej na celu pokonanie tzw. Państwa Islamskiego i innych organizacji terrorystycznych. Polska wraz z nami walczy, prowadząc misje rozpoznawcze i szkoląc w Iraku i w Afganistanie. W imieniu wszystkich Amerykanów chciałem wyrazić uznanie za tą służbę - podkreślił Donald Trump.  - Wraz z Polską wypracowujemy reakcję na agresywne działanie i destabilizujące zachowanie Rosji - mówił prezydent USA. Ocenił też, że "czas najwyższy, by wszystkie kraje NATO ponosiły właściwe koszty". - Polska swoim zobowiązaniom sprostała i nawet je przekracza - przyznał. 


- Chciałem również podziękować narodowi polskiemu za życzliwość dla ponad 5 tysięcy żołnierzy amerykańskich stacjonujących w Polsce. Silny sojusz z Polską i z NATO pozostaje nadal kluczowym elementem niedopuszczania do konfliktów i do zapewnienia, że wojna pomiędzy mocarstwami już nigdy nie doprowadzi do spustoszenia - powiedział amerykański przywódca. CZYTAJ WIĘCEJ >> 

 

 

_________________________________________________
 

- Nasza współpraca ma dać Europie trzy impulsy: modernizacyjny, integracyjny i zjednoczeniowy - mówił na inauguracji II Szczytu Inicjatywy Trójmorza prezydent Andrzej Duda. - USA stoją ramię w ramię z krajami Trójmorza – zapewniał gość specjalny szczytu prezydent Donald Trump.


Gości II Szczytu Inicjatywy Trójmorza powitał prezydent Andrzej Duda, który był współgospodarzem spotkania wraz z prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović. Polski prezydent zapowiedział, że pierwszą część szczytu - sesję transatlantycką - poprowadzi prezydent Grabar-Kitarović. Andrzej Duda podziękował też za obecność amerykańskiemu prezydentowi. CZYTAJ WIĘCEJ >> 

 

 

 

_________________________________________________

 

Stajemy ramię w ramię broniąc artykułu 5. dla wspólnego zobowiązania obrony kolektywnej - podkreślił w wystąpieniu na pl. Krasińskich w Warszawie prezydent USA Donald Trump. Zachęcał również Rosję, aby "wstrzymała swoją działalność na rzecz destabilizacji Ukrainy i innych krajów". CZYTAJ WIĘCEJ >> 

 

- Przybywamy do waszego kraju, aby przekazać bardzo ważną wiadomość: Ameryka kocha Polskę i Ameryka kocha Polaków, dziękujemy wam - mówił Trump. 

 

Zwracając się do zebranych Donald Trump przypomniał, że przez 200 lat Polska ciągle cierpiała od nieustannych napaści, ale choć można było ją najechać i okupować, a jej granice wymazać z mapy, "to nigdy nie można było wymazać jej z kart historii ani z waszych serc". - W tych ciemnych czasach utraciliście swą ziemię, ale nigdy nie utraciliście dumy - mówił.

 

Wystąpienie poprzedziło złożenie hołdu przed Pomnikiem Powstańców Warszawskich przez obie pary prezydenckie i weteranów. 

 

 

 

 

 

 

 

_________________________________________________

 

"W imieniu Melanii i moim, dziękuję ci Polsko" - napisał po południu prezydent USA Donald Trump na Twitterze, zamieszczając zdjęcie tłumów na placu Krasińskich w Warszawie, które przyszły posłuchać jego przemówienia. (PAP, inf. własna)

 

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.