Niedziela, 7 października 2018

Prezydent na Gali Niepodległości w Lublinie

– Bardzo dziękuję za to, że mogę być tu dzisiaj z Państwem i właśnie w Lublinie – na miesiąc przed setną rocznicą powstania rządu 7 listopada 1918 roku – świętować z Państwem przy wspaniałych utworach i wspaniałej aranżacji, jaką za moment przedstawi tutaj „Mazowsze”, które jest absolutnie superprofesjonalne i niezawodne – mówił w niedzielę w Lublinie Prezydent Andrzej Duda.

 

Prezydent uczestniczył w Gali Niepodległości w lubelskim Centrum Spotkania Kultur. Głównym punktem programu był koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego. Na scenie zaprezentowano m.in. tańce góralskie oraz pieśni wykonywane w strojach łowickich: „Przybyli ułani”, „O mój rozmarynie” i „Legiony”. W gali uczestniczyli też rekonstruktorzy z różnych epok historycznych, a towarzyszył jej także pokaz sprzętu wojskowego na placu przed Centrum Spotkania Kultur. Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta RP na Gali Niepodległości w Lublinie

 

„Mazowsze” należy do największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających do bogactwa narodowych tańców, piosenek, przyśpiewek i obyczajów. – Wyciska łzy z oczu tym, w jaki sposób prezentuje tak niezwykle ważne i wrośnięte w polską tożsamość elementy naszej kultury, naszego folkloru; tego wszystkiego, co od pokoleń dla nas tak bardzo ważne i co w ogromnym stopniu przez najtrudniejsze lata – właśnie wtedy, gdy Polski nie było na mapie Europy, świata – pozwoliło nam także przetrwać jako narodowi, wspólnocie – mówił o zespole Andrzej Duda.

 

 

 

Prezydenta powitali m.in. Sylwester Tułajew – Poseł na Sejm RP , Przemysław Czarnek – Wojewoda Lubelski i Piotr Franaszek – Dyrektor Centrum Spotkania Kultur. Andrzejowi Dudzie podczas Gali towarzyszył minister Wojciech Kolarski.

 

Przed rozpoczęciem koncertu Prezydent przekazał  flagę Polski na ręce Prezesa Zarządu Fundacji Niepodległości Przemysława Omieczyńskiego. – Symboliczna, prezydencka, biało-czerwona na stulecie odzyskania niepodległości dla Fundacji Niepodległości – powiedział Prezydent przekazując flagę.

 

 

Następnie uhonorowane zostały osoby zasłużone dla niepodległości. Wojewoda Lubelski wręczył Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości nadane przez Prezesa Rady Ministrów, a następnie dyplomy i medale pamiątkowe Wojewody dla przedstawicieli 10 organizacji patriotycznych, historycznych, paramilitarnych oraz zespołu „Mazowsze”.

 

W przerwie koncertu w kuluarach Prezydent wsparł Hospicjum Dobrego Samarytanina z Lublina, którego wolontariusze zbierali datki do puszek. (MK, PAP)

 

 

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.